• Dabar esate » Aprangos etiketo pagrindai • Grįžti atgal

  • Aprangos kodas

    Vakarų kultūroje išpopuliarėjęs „dress code“ šiandien nurodomas beveik kiekviename kvietime. Aprangos kodas padeda mums pasirinkti tinkamą apsirengimo stilių bei išvengti keblių situacijų renginio metu. Todėl netinkama apranga gali ne tik priversti jus pasijusti nepatogiai prieš renginio organizatorius bei svečius, bet ir sugadinti viso renginio atmosferą.

    Oficialiuose pakvietimuose aprangos stiliui nurodyti dažniausiai vartojami sutartiniai terminai, kaip formal, semi-formal ir informal. Šie aprangos kodai atitinka formalų, pusiau formalų ir neformalų aprangos stilių.

    Itin iškilmingoms progoms skirtai aprangai nusakyti vartojami white tie (liet. baltas kaklaraištis) arba full formal (liet. formalus) aprangos kodo terminai. Tai reiškia, kad vyrai turėtų dėvėti fraką ir po kaklu ryšėti baltą peteliškę, o moterys vilkėti ilgas dekoltuotas sukneles ir mūvėti pirštines iki alkūnių. Taip pat šiuo atveju etiketas leidžia dėvėti tautinį kostiumą. Deja, šis aprangos kodas grimzta į užmarštį ir pasitaiko itin retai.

    Šiais laikais iškilmių progomis įprasta rengtis black tie (liet. juodas kaklaraištis), semi-formal (liet. pusiau formalus) arba smoking (liet. smokingas) tipams priskiriamais drabužiais. Vyrams tai – juodas švarkas ir kelnės, kurių išorinė siūlė puošta išilgine šilko juosta, juodos kojinės, juodi batai, juoda peteliškė ir balti marškiniai. Vis dėlto etiketui nebus nusižengta, jei smokingas bus ne juodas, o tamsiai rudas ar mėlynas. Taip pat peteliškę gali pakeisti geros kokybės kaklaraištis. Moterims patartina vilkėti ilgą, kulkšnis siekiančią suknelę iš šilko, kašmyro ar kitų prabangių medžiagų, avėti aukštakulniais bateliais ir turėti puošnią vakarinę rankinę. Vis dėlto ilgis jau nėra labai svarbus – suknelė gali siekti pusę blauzdų ar būti iki kelių, tad šiuo atveju tinka ir maža juoda suknelė.

    Neformaliam drabužių stiliui priskiriami lounge siuit (liet. kasdieninis kostiumas), informal (liet. neformalus) arba coctail dress (liet. kokteilinė apranga) aprangos kodai. Vyrams tai – tamsus kostiumas, moterims – pusilgė suknelė arba iš puošnaus audinio pasiūtas sijono ir palaidinės ar kelnių ir palaidinės komplektas.

    Vykstant į įvairias konferencijas ar verslo susitikimus gana dažnai galima sutikti smart casual (liet. puošnus kasdieninis) ar business casual (liet. verslo kasdieninis) aprangos kodus. Ir vienu, ir kitu atveju vyrai gali dėvėti kostiumines kelnes, įvairių spalvų ir raštų (išskyrus havajietiškus ir gėlėtus) marškinius bei švarką. Kaklaraištis visiškai nebūtinas, taip pat švarko ir kelnių audiniai gali skirtis. Moterys – įvairūs kelnių ar sijono kostiumėliai. Be to, vyrams ir moterims leidžiama mūvėti džinsus, tik jie turi būti tvarkingi ir gana konservatyvūs.

    Atminkite: pagal etiketą apranga gali būti viena pakopa aukštesnė, nei nurodyta kvietime, bet jokiu būdu ne žemesnė.