Ką vertėtų žinoti keliaujant laivu? :: Kelionių etiketo pagrindai

Kai kuriems žmonėms kruizas yra tikras rojus: ramus ir patogus būdas pakeisti aplinką ir aplankyti įvairius uostamiesčius. Be to, laive nerūpi du bjauriausi galvosūkiai — kur apsinakvindinti ir ką valgyti. Komforto įspūdį sustiprina ir tai, kad už viską būna sumokėta iš anksto.

Jei jums patinka gerai sutvarkytas laivas, vandenyno kvapas ir vaizdai, jei jus vilioja tolimi ir artimi uostai, įdomūs ir mieli žmonės bei įgulos palaikoma nuolatinė šventės nuotaika, tuomet jūsų pasirinkimas teisingas. Tačiau ilgos ir tingios valandos jūroje, skaitant knygą, lošiant kortomis, sportuojant denyje, klausant paskaitų ar tiesiog spoksant į horizontą ne visus nuteikia maloniai. Kiti gali pasijusti nesavame kailyje dėl ribotos judėjimo laisvės ir neišvengiamo bendravimo su nepažįstamais žmonėmis. Todėl reikėtų labai rimtai pasvarstyti prieš leidžiantis į kruizą.

Svarbus etiketas keliaujantiems. Daugelyje šiuolaikinių laivų yra aiškiai atskirtos rūkymo ir nerūkymo vietos. Lovoje rūkyti visuomet nesaugu. Nekratykit cigaretės, cigaro ar pypkės pelenų už borto. Vėjas gali įpūsti kibirkštį į laivą ar kam nors į akį.

Jei ruošiatės plaukti su vaikais, iš anksto išsiaiškinkit, kokiais patogumais jie galės naudotis. Pavyzdžiui, didesniuose laivuose yra paauglių kambariai, kur jie gali žaisti, atsigaivinti gėrimais arba šiaip ilsėtis. Beveik kiekviename laive už papildomą mokestį galite pasisamdyti auklę, o dienomis mažesni vaikai gali žaisti su žaislais, žaidimais ar sportuoti žaidimo kambariuose, kur yra kam juos prižiūrėti.

Laive dieną galite rengtis paprastai. Pusryčiams ir priešpiečiams tinka sportiniai drabužiai: šortai, kelnės ir treningai (su maudymosi kostiumėliais nederėtų eiti į valgomąjį, nebet užsimestumėt chalatą). Vakarienei derėtų apsirengti kitaip. Vyrams vertėtų vežtis lengvą švarką, o moterims — skarą arba megztinį. Net tropikuose naktys jūroje būna vėsios.

Jei jūsų draugas ruošiasi į kruizą, o jūs norite įteikti jam dovaną, padovanokit knygą, kelionių dienoraštį, nedidelį kelioninį žaidimą.

Nusprendę savo kajutėje ar poilsio kambaryje sukviesti kokteilių vakarėlį, praneškit kruizo vadovui, ir jis viską paruoš. Tikriausiai norėsit pasikviesti pažįstamus, su kuriais valgot prie vieno stalo, ilsitės prie baseino ar kitus. Jei valgote su laivo įgulos karininku, galite pasikviesti ir jį. Laive priimta į kapitoną kreiptis „kapitone”, o į kitus įgulos narius — „pone”, „panele” ar „ponia”. Į laivo gydytoją kreipkitės: „gydytojau”. Pietauti su kapitonu yra didelė garbė. Į kapitono pietus nevėluokite ir neužsisakinėkite, kol neateis pats kapitonas. Prisistatykit visiems sėdintiems už stalo ir įsijunkite į pokalbį. Plaukiojimo metu kapitonas suruoš kokteilių vakarą, kad susipažintų su keleiviais. Kai ateis jūsų eilė prisistatyti, paspauskit kapitonui ranką ir tarkit: „Sveiki, kapitone”, arba „Sveiki, kapitone Smitai” ir trumpai pasakykit ką nors apie kelionę. Nesulaikykit kapitono ilgai, nes kiti keleiviai taip pat nori su juo pasisveikinti. Dažniausiai laivo fotografas nufotografuoja kiekvieną keleivį besisveikinantį su kapitonu. Vėliau nuotraukos iškabinamos laive ir jas galima užsisakyti kaip suvenyrą.

Kur beplaukiotumėt, jus gali užklupti audra. Jei jus užsupa ar sergate jūros liga, dar iki kelionės paprašykit savo gydytoją vaistų. Gera nuotaika ir gaivus oras yra puikus gydytojas, nebent oras toks bjaurus ir denis taip siūbuoja, kad rizikuojate persiristi per bortą. Jei jums labai negera, kreipkitės į laivo gydytoją.

Kai kurių kruizų metu nakčiai ar dviem laivas sustoja prie kranto, ir keleiviai gali pasivaikščioti po uostą. Jums pasakys, kada laivas išplauks, todėl jauskit pareigą grįžti nurodytu laiku.

Ankstų rytą po kajutės durų apačią pakišamas lapelis su laivo naujienomis. Jame rašoma, kada galit apsilankyti sporto salėje ir bibliotekoje, kada vyks kiti renginiai: bridžo partijos, stalo teniso turnyras, vakarėlis, pasilinksminimai vaikams, filmai, paskaitos ir koncertai. Kruizo vadovas ar pramogų organizatorius visą dieną būna kartu ir stebi, kad visiems būtų linksma. Jei keliaujate vienas ir norite žaisti bridžą ar susipažinti su kitais žmonėms, užsiminkit apie tai kruizo vadovui.

Pasibaigus kruizui padėkokit ypač paslaugiems įgulos nariams ir karininkams. Pramogų organizatorių nudžiuginsit, pagyręs jos sumanytus renginius. Daugelį derėtų apdalinti arbatpinigiais, tai kajutės stiuardą, valgomojo stiuardą, restorano metrdotelį, vyno pilstytoją, (jei naudojotės jo paslaugomis) ir denio stiuardą. Brošiūra, kurią gausite kartu su bilietais kelionių agentūroje, dažniausiai patars, kam duoti arbatpinigių, jei ne, paprašykit patarimo patys.

Reklama



  • Žvakės stalo serviravime, interjereŽvakės stalo serviravime, interjere
    Jų spalvą derinkite su staltiesėmis, servetėlėmis. Niekada neprašausite, pasirinkę baltos spalvos žvakes. Jas reikėtų uždegti ...

    Skaityti »

  • Kaip valgomos salotos?Kaip valgomos salotos?
    Paruoštos salotos, sudėtos į salotinę arba lėkštę, paprasčiausiai valgomos šakute, peilio čia dažniausiai nereikia. Tiesa, juo galima perpjauti didelį pomidorą, susmulkinti ankštines pupeles ...

    Skaityti »

  • Kaip valgyti lazdelėmis?Kaip valgyti lazdelėmis?
    Kinijoje žmonės lazdelėmis naudojasi jau penkis tūkstančius metų. Manoma, kad didis kinų filosofas Konfucijus padarė įtaką lazdelių populiarumui. Kadangi Konfucijus buvo vegetaras, jis manė, kad peiliai primins žmonėms apie skerdyklas ir dėl to juos ...

    Skaityti »

  • Stalo kortelėsStalo kortelės
    Pirmiausia stalo kortelės padės išvengti nesusipratimų kuriam svečiui kurioje vietoje sėstis, stalo kortelių pagalba galėsite bendrų pomėgių, panašaus amžiaus svečius susodinti šalia. Taip pat galėsite toliau vieną nuo kito pasodinti svečius, kurie tarpusavyje nesutaria. Ir, be ...

    Skaityti »

  • Fondiu žavesys!Fondiu žavesys!
    Fondiu - tai valgymo ritualas, populiarėjantis ir Lietuvoje. Fondiu rinkinį sudaro - indas kuris yra šildomas iš apačios žvakės ar degiklio pagalba ir ilgos dvišakės šakutės ...

    Skaityti »

  • Etiketą atitinkantis stalo serviravimasEtiketą atitinkantis stalo serviravimas
    Dėliojant įrankius kotelių galai sulyginami su pagrindinės lėkštės apatiniu kraštu. Vidurinė įrankių pora gali būti pastumiama šiek tiek atokiau nuo stalo briaunos negu kitos dvi įrankių poros. Jei turime tik užkandžių arba tik pagrindinio patiekalo įrankius, viena jų pora taip ...

    Skaityti »

  • Kaip užjausti ar paguosti?Kaip užjausti ar paguosti?
    Mokėti guosti — tai gyvenimo menas. Dar didesnis menas — sugebėti parengti žmogų, kai reikia jam pranešti skaudžią žinią, kai reikia įkvėpti stiprybės, kad nepalūžtų ...

    Skaityti »

PradžiaMes facebook'e Svetainės versija mobiliems