Kaip išrinkti dovaną? :: Dovanojimo etiketo pagrindai

Subtiliai pasirinktos dovanos padeda palaikyti gerus asmeninius ir dalykinius santykius. Norint išrinkti tinkamą dovaną nebūtina išleisti daug pinigų. Daug labiau reikia fantazijos, takto ir šiokio tokio išmanymo.

Dovana visada turi atitikti progą, santykius su asmeniu, kuriam ji teikiama. Būtina atsižvelgti į to žmogaus interesus, pomėgius ir gyvenseną. Pavyzdžiui, abstinentui netaktiška dovanoti alkoholonių gėrimų, kad ir kokie ypatingi jie būtų, o humoristinė dovana tiks tik geram pažystamam. Paprasčiau, kai žmogus turi aiškų hobį - tada rasti priimtą dovaną pavyksta beveik visuomet.

Visuomet reikia turėti galvoje, kad dovana gali būti išvyniota kitų svečių akivaizdoje, todėl ji neturėtų sietis su gavėjo silpnybėmis ar intymiais dalykais.

Neprotokoliška klausti, kokios dovanos norėtų pats asmuo. Asmeninių švenčių progomis netinka reklaminės dovanos su firmos ženklu. Be to, noro dovana suteikti džiaugsmą neturi užgožti noras pasirodyti pačiam.

Dažniausiai prie dovanos pridedama baltos ar gelsvos spalvos spausdinta vizitinė kortelė.

Ne visuomet dovanojami daiktai. Jei darbuotojas perkeltas į aukštesnes pareigas arba sudarė pelningą sandorį, įvertindamas pavaldinio sėkmę vadovas gali pakviesti jį priešpiečių, į sporto varžybas ar koncertą.

Kai kada čekis ar tam tikra grynųjų pinigų suma gali būti geidžiamiausia dovana, o ne vien būdas išvengti dovanos ieškojimo rūpesčių. Jei dovanojami pinigai, suma kitiems svečiams nesakoma, tačiau gaunantys gali užsiminti, kad taupo baldams, todėl tokia dovana labai pravers.

Klausti solenizanto apie jo norus nėra mandagu, nors neretai tam nusižengiame dėl abipusio patogumo. Vis dėlto galima rasti išeitį – išsiaiškinkime tai gerokai anksčiau, lyg tarp kitko pasiteiraudami. Tuomet dovana taps laukta staigmena.

Jei atsitiko, kad būsimas dovanos gavėjas jau sužinojo, ką jam ruošiame, maža netikėta smulkmena galėtų priminti apie mūsų dėmesį ir fantaziją. Pavyzdžiui, perkant dovanai rūbus, juos išrinkti reikėtų kartu. Gavęs dovaną asmuo rūbo neturėtų dėvėti iki savo šventės. Kartu reikėtų rinkti ir kvepalus, tačiau juos nupirkti vėliau ir padovanoti būtent tą dieną.

Lūpų dažai, kitokia dekoratyvioji kosmetika, apatinis trikotažas - labai asmeniškas dalykas. Tai galima pirkti tik labai gerai pažįstant žmogų ir nebijant rizikuoti, nes tai arba patiks arba ne. Kitaip tariant, reikia „pataikyti į dešimtuką". Tačiau jei tai pavyksta - įvertinimas atperka visas pastangas, nors etiketas ir taria savo griežtąjį „ne".

Renkant dovaną sutuoktiniui - neturėtų tai būti buitinės technikos prietaisas, palengvinantis abiejų buitį - dovana turėtų būti skirta asmeniui, o ne buičiai pagerinti. Nors dažnai, būtent dovanoms ieškoma - buitiniai įvairūs pritaisai. Kaip sakoma, turbūt čia viršų ima noras nušauti du zuikius ir dovaną įteikti ir pinigų sutaupyti...

Savo rankų gamybos dovana, be abejo, labai pradžiugins, nes tai rodo, kad svečias nepagailėjo nei laiko, nei pastangų ir taip išreiškia ypatingą dėmesį ir dėkingumą. Tačiau tai gali ir sutrikdyti, pavyzdžiui tuo atveju, kai „menininko" savęs vertinimas neatitinka gavusiojo dovaną vertinimą arba jei darbas nėra funkcionalus, o apie meno dirbinius asmuo turi savo nuomonę.

Gyvas dovanas: šuniuką, kačiuką, paukštelius ar žuvytes tinka dovanoti tik suderinus su būsimuoju jų šeimininku. Gal paieškokime ko nors neutralesnio?

Dovanų kuponą tinka dovanoti draugams, kuriuos gerai pažįstame. Kuponas įdedamas kartu su atviruku j voką, kuris po to neužklijuojamas. Tokios dovanos yra praktiškos, tačiau rodo fantazijos trūkumą.

Dovanojant knygas - prisiminimui keletą žodžių užrašyti patartina atviruke, kurį dovanojame kartu su knyga. Įrašus knygose paprastai daro tik knygos autorius.

Kad ir kokia būtų proga, prie dovanos tinka pridėti perlenkiamas pusiau atvirukas. Į atviruko vidų gali būti įdedamas tokio pat dydžio balto popieriaus lapas, ant kurio užrašome sveikinimus. Atvirukas įpakuojamas prie dovanos arba, jei dovanojamos siunčiamos gėlės į namus, įdedamas į voką. Vokas neužklijuojamas, nebent turinys būtų labai asmeniškas. Ant voko užrašomas tik adresato vardas ir pavardė, adreso rašyti nereikia.

  »»» Kaip gražiai supakuoti (suvynioti) dovanas?

Reklama



  • Kaip valgoma žuvis?Kaip valgoma žuvis?
    Žuvį galima valgyti dvejomis šakutėmis arba specialia žuvies šakute ir peiliu. Virta žuvis valgoma etapais: įpjauti nugaros odą nuo galvos iki uodegos ir atskirti mėsą nuo nugaros ašakų ...

    Skaityti »

  • Kaip elgtis prie stalo?Kaip elgtis prie stalo?
    Nesėskite, kol neatsisėdo moterys arba kol šeimininkė ar šeimininkas nepakvies sėstis. Jei ant stalo yra sudėtos kortelės su pavardėmis, reikia sėstis ten, kur nurodyta ...

    Skaityti »

  • Kaip valgomas upėtakis?Kaip valgomas upėtakis?
    Tai populiariausia žuvis tarp gurmanų. Natūraliomis sąlygomis užaugintą upėtakį galima atapažinti pagal raudonus ir geltonus taškus ant žvynų. Jei lėkštėje guli visas upėtakis, valgyti jį derėtų ...

    Skaityti »

  • Etiketo subtilybės PrancūzijojeEtiketo subtilybės Prancūzijoje
    ...klasikiniu Jungtinėse Valstijose tapęs ženklas okay (viskas gerai) — nykščiu ir smiliumi suriesta „o" raidė, kiti pirštai iškelti aukštyn — prancūzams reiškia „nulis", kitaip tariant, „nieko vertas". "Viskas gerai" jiems yra aukštyn iškeltas nykštys...

    Skaityti »

  • Valgomųjų įrankių komplektaiValgomųjų įrankių komplektai
    Pagal savo funkcijas ir naudojimo ypatumus indai ir stalo įrankiai gali būti įvairiai skirstomi, tačiau paprasčiausias būdas, apibrėžiantis naudojimo galimybes, - skirti į paprastą valgomųjų įrankių komplektą ir didįjį valgomųjų įrankių komplektą ...

    Skaityti »

  • Žvakių pasirinkimas pagal savaitės dieną Žvakių pasirinkimas pagal savaitės dieną
    Įvairiuose šaltiniuose nurodoma, kad baltas žvakes geriausia uždegti pirmadienį. Raudonos žvakės palankiai veikia sveikatą, žadina meilės aistrą, stiprina žmogaus energetinį lauką, suteikia valdžios, geriausia jas uždegti antradienį ...

    Skaityti »

  • Kaip valgomi artišokai?Kaip valgomi artišokai?
    Artišokas – unikalus maistas. Tai ne daržovė ir ne vaisius. Pasirodo tai - gėlė! O tiksliau, daugiametis astrų šeimos žolinis augalas, išoriškai panašus į usnį. Artišokai garsėja vitaminų gausa, beto gerina skrandžio, kepenų ir tulžies pūslės veiklą. Valgomas yra neprasivėręs ...

    Skaityti »

PradžiaMes facebook'e Svetainės versija mobiliems