Moterų aksesuarai :: Aprangos etiketo pagrindai
Laikantis, kad ir griežščiausių rengimosi taisyklių galima rasti daugybę papildomų dalykų, subtiliai perteikiančių madą.
Kuriant įvaizdį svarbi bet kuri, net pati menkiausia, aprangos detalė. Pirkdama kostiumėlį moteris turi numatyti, kas prie jo derės. Kostiumėlio pasirinkimą pirmiausia lemia turimos palaidinukės jų spalvos ir audiniai. Jeigu mėgstamos skarelės, reikia įvertinti, ar švarko medelis tinkamas jas ryšėti, taip pat pasvarstyti ar nusivilkus švarką nereikėtų diržo, nors sijone ir nėra kilpų. Be to, jei nori atrodyti elegantiškai, moteris turi prisiderinti pėdkelnes (kojines) ( dėl to verta išmėginti įvairiausiį atspalvių ir skirtingiausios medžiagos kojines).
Batelių spalva, pakulnės aukštis taip pat turi derėti prie kostiumo.
Papuošalai sagės, auskarai, vėriniai moters aprangai gali teikti grožio, elegantiškumo ir net prabangos.
Auskarais, grandinėlėmis, apyrankėmis ir žiedais galima puoštis kasdien, jeigu tik leidžia darbo vietos sauga. Tačiau visdėlto skoningiau dėvėti minimalų kiekį papuošalų.
Verslo pasaulyje priimta segėti auksinius, sidabrinius ar perlų papuošalus ir jų derinius, nes jie sukuria rimtumo, solidžios padėties įspūdį. Įsidėmėtina, kad deimantai ir spalvoti brangakmeniai dieną netinka.
Auskarai moteriai tokie pat svarbūs kaip kaklaraištis vyrui. Juos galima segėti kiekvieną dieną, visuose dalykiniuose renginiuose, ne tik priėmimuose. Rinkdamasi auskarus moteris turi paisyti savo individualių bruožų, veido formos, kūno sandaros ir žinoti, kokį įvaizdį nori sukurti. Neverta mėgdžioti savo kolegės ar draugės, reikia turėti savitą, išskirtinį aprangos stilių. Tokie auskarai, kurie, užuot pabrėžę veidą, užgožia jo bruožus, tik kenkia bendram vaizdui.
Vėrinys ar perlų juostelė kurkas efektingiau papuoš iškirptę nei puošni skarelė ar apykaklė. Vėrinio rūšį dera rinkti atsižvelgiant į moters kaklo ilgį ir storį, net kūno sandarą.
Koljė labai dera prie švarko be apykaklės. Galima pasirinkti įvairius papuošalų variantus: vieną ilgą ar keleta trumpesnių aukso grandinėlių; perlo vėrinėlį; teatrinio ilgio (10-12 cm žemiau raktikaulio) karolius; ilgą grandinėlę arba vėrinį; trumpą koljė.
Sagės išreiškia moters individualybę ir padėtį, todėl visais atvejais dera rodyti savo originalumą ir stengtis, kad šių papuošalų kokybė atitktų įvaizdį, bet perdaug nekristų į akis. Reikėtų rinktis abstrakčios formos auksines sages.
Nepatartina visąlaik segėti auskarų ir sagės komplekto gali atrodyti, kad nemokama savarankiškai derinti papuošalų.
Apyrankes - reikia mūvėti apdairiai. Jei prie rankinio laikrodžio norisi dar ir apyrankės, galima pamėginti užsimauti vieną ar keletą nedidelių, ant tos pačios rankos, kur ir laikrodis.
Laikrodis svarbus moters aksesuaras. Gražus ir prabangus laikrodis visada patraukia aplinkinių dėmęsį, iš dalies rodo žmogaus padėtį. Nors pastaruoju metu laikrodžiai ant rankų ne itin nešiojami. Kaip bebūtų laikrodis turi atitikti rankos didumą: per mažas atrodys nereikšmingai, menkins moterį, o jeigu jis per didelis ir per sunkus, pati moteris gali atrodyti kaip jo priedas. Pirmenybė teiktina laikrodžiams su rodyklėmis elektroniniai modeliai ne tokie elegantiški kaip mechaniniai. Tikrai nedera pirkti laikrodžio su chronometru, garsiniu signlu ar įvairiomis papildomomis rodyklėmis. Kuo atsakingesnės pareigos, tuo svarbesnis laikrodžio vaidmuo,- jis liudija karjeros sėkmę.
Tikras profesionalas, ypač rašydamas ir pasirašydamas dokumentus, pasitarimuose, kituose vietose, kur kitų akivaizdoje reikia ką nors užsirašyti ar pasirašyti, neapseina be kokybiško - automatinio plunksnakočio - kažkodėl priskiriamo prie aksesuarų. Rašiklio spalva ir dydis turi atitikti įvaizdį, jis turi būti patogus rašyti, bet norint atrodyti solidžiai, moteriai visiškai nebūtina turėti plunksnakotį auksine plunksna.
Moterims tinka ta pati taisyklė kaip ir vyrams: nesvarbu, ką jos devėtų,- sijoną ar kelnes, prie kostiumo privalu turėti gerą, tinkamos spalvos ir pločio diržą. Apskritai diržas turi būti kostiumo dalis, o ne pavienis daiktas. Diržas turėtų būti neutralios spalvos ir tokio pločio, kad tiktų prie figūros ir būtų patogus. Labai gražu, kai sutampa batelių ir diržo spalva. Tačiau jų galima ir nederinti paprastą spalvotą suknelę, galma papildyti vienspalviu dirželiu, pavyzdžiui, juodu. Kartais diržo spalvą patartina derinti su viena iš sijono, palaidinės ar skarelės spalvų. Ryškių pynių ar kitaip puoštus diržus galima juostis tik tada, jei norima pabrėžti liekną liemenį. Kitais atvejais tinkamesni paprasti, prie drabužių priderintos spalvos diržai.
Kartu su drabužiais parduodami diržai dažnai to paties audinio kaip suknelė, sijonas ar kelnės - ne tokie efektingi kaip odiniai.
Moters aprangą papildo pirštinės. Jų spalva ir forma derinama prie aprangos, batelių ir rankinės. Pagal ilgį pirštines galima suskirstyti į tris grupes: ilgas, pusilges ir trumpas. Ilgos pirštinės dėvimos prie ilgos suknelės be rankovių, vakare vykstančių iškilmingų priėmimų metu. Jos yra neatsiejamas vakarinės suknelės elementas, todėl moteris būna su jomis viso renginio metu, taip pat ir šokdama. Tačiau pirštinaites būtina nusimauti valgant. Ilgos pirštinės, vakarinės aprangos priedas, nedera nei dieną, nei po pietų. Pusilgės dėvimos prie suknelės ( ar švarkelio), kurios rankovių ilgis vadinamųjų trijų ketvirčių, o trumpos visais kitais atvejais. Moteris pirštinėmis mūvi visų pirma lauke užsimauna jas dar namuose, o neišeidama iš jų. Teatre, koncertų salėje, restorane ir kituose viešuose vietose, taip pat privačiuose butuose paduodama ranką moteris pirštinės nenusimauna ir nesiaiškina: atsiprašau, nespėjau nusimauti.
Pirštinės turi būti priderintos prie kitų kostiumo dalių ar portfelio (rankinės).
Kosmetiką, šukas, kitus reikmenis moterys turėtų nešiotis rankinėse, o darbinius popierius portfeliuose, tačiau tai dviguba našta. Todėl geriausiai visas tas smulkmenas laikyti specialiame krepšelyje ar dėkle, kurį galima nešiotis diplomate ar portfelyje kartu su užrašų knygute, raktais ir t.t. Portfelį ar diplomatą reikia pirkti odinį juodą, rausvą arba rudą, nes šios spalvos su dauguma drabužių atrodys elegantiškiausiai. Rankinę, portfelį ar diplomatą galima derinti prie pagrindinės drabužių spalvos.