Kaip išrinkti dovaną? :: Dovanojimo etiketo pagrindai

Subtiliai pasirinktos dovanos padeda palaikyti gerus asmeninius ir dalykinius santykius. Norint išrinkti tinkamą dovaną nebūtina išleisti daug pinigų. Daug labiau reikia fantazijos, takto ir šiokio tokio išmanymo.

Dovana visada turi atitikti progą, santykius su asmeniu, kuriam ji teikiama. Būtina atsižvelgti į to žmogaus interesus, pomėgius ir gyvenseną. Pavyzdžiui, abstinentui netaktiška dovanoti alkoholonių gėrimų, kad ir kokie ypatingi jie būtų, o humoristinė dovana tiks tik geram pažystamam. Paprasčiau, kai žmogus turi aiškų hobį - tada rasti priimtą dovaną pavyksta beveik visuomet.

Visuomet reikia turėti galvoje, kad dovana gali būti išvyniota kitų svečių akivaizdoje, todėl ji neturėtų sietis su gavėjo silpnybėmis ar intymiais dalykais.

Neprotokoliška klausti, kokios dovanos norėtų pats asmuo. Asmeninių švenčių progomis netinka reklaminės dovanos su firmos ženklu. Be to, noro dovana suteikti džiaugsmą neturi užgožti noras pasirodyti pačiam.

Dažniausiai prie dovanos pridedama baltos ar gelsvos spalvos spausdinta vizitinė kortelė.

Ne visuomet dovanojami daiktai. Jei darbuotojas perkeltas į aukštesnes pareigas arba sudarė pelningą sandorį, įvertindamas pavaldinio sėkmę vadovas gali pakviesti jį priešpiečių, į sporto varžybas ar koncertą.

Kai kada čekis ar tam tikra grynųjų pinigų suma gali būti geidžiamiausia dovana, o ne vien būdas išvengti dovanos ieškojimo rūpesčių. Jei dovanojami pinigai, suma kitiems svečiams nesakoma, tačiau gaunantys gali užsiminti, kad taupo baldams, todėl tokia dovana labai pravers.

Klausti solenizanto apie jo norus nėra mandagu, nors neretai tam nusižengiame dėl abipusio patogumo. Vis dėlto galima rasti išeitį – išsiaiškinkime tai gerokai anksčiau, lyg tarp kitko pasiteiraudami. Tuomet dovana taps laukta staigmena.

Jei atsitiko, kad būsimas dovanos gavėjas jau sužinojo, ką jam ruošiame, maža netikėta smulkmena galėtų priminti apie mūsų dėmesį ir fantaziją. Pavyzdžiui, perkant dovanai rūbus, juos išrinkti reikėtų kartu. Gavęs dovaną asmuo rūbo neturėtų dėvėti iki savo šventės. Kartu reikėtų rinkti ir kvepalus, tačiau juos nupirkti vėliau ir padovanoti būtent tą dieną.

Lūpų dažai, kitokia dekoratyvioji kosmetika, apatinis trikotažas - labai asmeniškas dalykas. Tai galima pirkti tik labai gerai pažįstant žmogų ir nebijant rizikuoti, nes tai arba patiks arba ne. Kitaip tariant, reikia „pataikyti į dešimtuką". Tačiau jei tai pavyksta - įvertinimas atperka visas pastangas, nors etiketas ir taria savo griežtąjį „ne".

Renkant dovaną sutuoktiniui - neturėtų tai būti buitinės technikos prietaisas, palengvinantis abiejų buitį - dovana turėtų būti skirta asmeniui, o ne buičiai pagerinti. Nors dažnai, būtent dovanoms ieškoma - buitiniai įvairūs pritaisai. Kaip sakoma, turbūt čia viršų ima noras nušauti du zuikius ir dovaną įteikti ir pinigų sutaupyti...

Savo rankų gamybos dovana, be abejo, labai pradžiugins, nes tai rodo, kad svečias nepagailėjo nei laiko, nei pastangų ir taip išreiškia ypatingą dėmesį ir dėkingumą. Tačiau tai gali ir sutrikdyti, pavyzdžiui tuo atveju, kai „menininko" savęs vertinimas neatitinka gavusiojo dovaną vertinimą arba jei darbas nėra funkcionalus, o apie meno dirbinius asmuo turi savo nuomonę.

Gyvas dovanas: šuniuką, kačiuką, paukštelius ar žuvytes tinka dovanoti tik suderinus su būsimuoju jų šeimininku. Gal paieškokime ko nors neutralesnio?

Dovanų kuponą tinka dovanoti draugams, kuriuos gerai pažįstame. Kuponas įdedamas kartu su atviruku j voką, kuris po to neužklijuojamas. Tokios dovanos yra praktiškos, tačiau rodo fantazijos trūkumą.

Dovanojant knygas - prisiminimui keletą žodžių užrašyti patartina atviruke, kurį dovanojame kartu su knyga. Įrašus knygose paprastai daro tik knygos autorius.

Kad ir kokia būtų proga, prie dovanos tinka pridėti perlenkiamas pusiau atvirukas. Į atviruko vidų gali būti įdedamas tokio pat dydžio balto popieriaus lapas, ant kurio užrašome sveikinimus. Atvirukas įpakuojamas prie dovanos arba, jei dovanojamos siunčiamos gėlės į namus, įdedamas į voką. Vokas neužklijuojamas, nebent turinys būtų labai asmeniškas. Ant voko užrašomas tik adresato vardas ir pavardė, adreso rašyti nereikia.

  »»» Kaip gražiai supakuoti (suvynioti) dovanas?

Reklama



  • Taisyklės švediškam staluiTaisyklės švediškam stalui
    1. Paprastai stalas pastatomas prie sienos ar kampe, didesnių pobūvių metu – salės viduryje. 2. Ant stalo užtiesiama vienspalvė staltiesė, kurios kraštai nuleidžiami net iki grindų.

    Skaityti »

  • Verslo pokalbiai telefonuVerslo pokalbiai telefonu
    Nuomonė apie įstaigą dažnai susidaroma iš to, kaip jos darbuotojai kalba telefonu, ypač jei vienintelis ryšys su firma yra telefonas. Sekretorė turi: kalbėti telefonu mandagiai ir kompetentingai; telefonogramas ...

    Skaityti »

  • Vaikai lėktuveVaikai lėktuve
    Užsisakydami bilietą į lėktuvą pasakykite, jei skrisite su vaiku (vaikai iki dvejų metų skrenda nemokamai). Aviakompanijos turi teisę atsisakyti priimti į lėktuvą mažesnį ...

    Skaityti »

  • Vizitinės kortelės įteikimo taisyklės.Vizitinės kortelės įteikimo taisyklės.
    Vizitinės kortelės asmeniškai turi būti įteikiamos pradėjus eiti naujas pareigas ir norint susipažinti su partneriais ar institucijomis, su kuriomis teks bendradarbiauti ...

    Skaityti »

  • Oficialūs priėmimaiOficialūs priėmimai
    Oficialūs priėmimai dažniausiai rengiami merijose, ambasadose, viešbučiuose, restoranuose. Tai priklauso nuo priėmimo iškilmingumo ir dalyvių skaičiaus. Priėmimai gali būti rengiami ne tik norint poavaišinti svečius ...

    Skaityti »

  • Kaip laikyti taurę vyno?Kaip laikyti taurę vyno?
    Dideles išgaubtas taures galima imti už apačios delnu į viršų, kojelę prilaikant didžiuoju ir bevardžiu pirštais. Tai sušildys taurę ir gėrimą, kas ypač tinka geriant konjaką, be to, taip patogiau gėrimą teliūskuoti, kad atsiskleistų jo kvapas bei skonis ...

    Skaityti »

  • Kaip valgomi kiaušiniai?Kaip valgomi kiaušiniai?
    Anksčiau etiketo žinovai niekaip negalėjo sutarti, ar virtą kiaušinį lupti, ar nupjauti jo viršūnėlę. Prieita prie nuomonės ir palikta pasirinkimo laisvė - tiesiog valgyti kaip jums patogiau. Svarbiausia jo nevalgyti sidabriniu šaukšteliu, kuris netik pajuoduoja, bet ir sugadina skonį. Dabar "leistina" gerokai...

    Skaityti »

PradžiaMes facebook'e Svetainės versija mobiliems